Przegląd ulubionych książek dla dzieci cz.2

Nasza domowa biblioteczka rośnie w zastraszającym tempie. Maluchy dostają książki na każdą możliwą okazję. Książki są wszędzie. Zimowe czytanie trwa. Teraz jest ten czas kiedy i ja nadrabiam swoje książkowe zaległości. Zaczytujemy się więc w bajkach i dorosłych kryminałach.

Wracając do ukochanych dziecięcych książek, postanowiłam pokazać Wam kilka naszych perełek, które warto mieć w swoim domu.

Z tych kreatywnych:

 1. W lesie. Wydawnictwo Dwie Siostry.
  Książka ta, króluje na liście naszych ulubionych. Aleksander dłuższy czas chodził z nią dosłownie wszędzie. Kiedy „gorączka” minęła, książka nadal należy do tych, które najchętniej sam przegląda.
  A  wszystko za sprawą formy. Książka jest tak skonstruowana, że po jej otworzeniu naszym oczom ukazuje się piękny las w 3d. Nie taki narysowany a ten którego można dotknąć i przyglądać się bez końca. Opisy są krótkie ale treściwe, do tego ogólne przesłanie. Krótko, zwięźle i na temat.  Naprawdę fajna książka.
 2. Figle Migle- Herve Tullet.
  Jak pewnie zauważycie mój trzylatek uwielbia książki tzw „kreatywne” , czyli te, w których coś się dzieje, coś trzeba zrobić, coś przełożyć i dotknąć. Figle migle takie właśnie są. Pozornie proste zadania pozwalają dziecku usprawnić koordynację wzrokowo-ruchową. Ważną rolę odgrywa tu relacja oko-ręka. Przy tym ile śmiechu i fajnej zabawy. Genialna.
 3. Bardzo głodna gąsienica- Eric Carle.
  Książka na pierwszy rzut oka dla najmłodszych, jednak odkąd wpadła w łapki mojego synka, całe dnie opowiada o głównej bohaterce- głodnej gąsienicy. Przemierza ona świat w poszukiwaniu smacznych kąsków. W całej tej podróży dziecko wraz z nią uczy się dni tygodnia i liczenia. Bardzo pozytywna książka.
  Nasze perełki:
 4. Rok  w krainie czarów- Maciej Szymanowicz.
  Po książce ,,Rok w lesie” przyszła kolej na „Rok w krainie czarów”. Oczywiście schemat ten sam. Grafika wspaniała. Myślę, że młodsze dzieci będą zachwycone. Barwne, ciekawe postacie z krainy czarów tworzą niezastąpiony klimat. Książka do opowiadania, nie czytania, jednak opowiadania trwają nieco dłużej. Poruszają wyobraźnie i trenują pamięć.
 5. Gwiazdka z nieba i Niedźwiedź łowca motyli.
  Obie to nasze perełki. Piękne ilustracje, poruszająca fabuła i prosty język. Dla dzieci idealne.
 6. Wielka księga emocji.
  Książka dla starszych dzieci. Pięknie wprowadza w  bogaty świat emocji. Wspaniałe baśnie i opowieści, w których przewijają się przeróżne uczucia towarzyszące bohaterom. Niestety, dla mojego starszaka trochę za trudna ale dla mnie bardzo pomocna, podczas wyjaśniania mu konkretnych odczuć, z którymi się spotyka. Ogromny plus za ilustracje.
 7. Dlaczego ziewamy. I inne sekrety ludzi- Dorota Sumińska.
  Książka przeznaczona jest dla małych ciekawskich, zadających mnóstwo pytań z serii „a dlaczego?”. Ciekawe opisy wyjaśniające masę nietypowych ale jakże naturalnych zjawisk. Znajdziecie tu odpowiedzi na pytania z serii – dlaczego dzieci boją się ciemności?, skąd się biorą kolory?, dlaczego włosy na głowie rosną a brwi i rzęsy nie? i wiele, wiele, wiele innych. Można się przy tym pośmiać.
 8. Z muchą na luzie ćwiczymy buzie- Marta Galewska-Kustra.
  Książka bardzo nas rozbawiła. Bohaterką jej jest mucha Fefe, która wbrew pozorom to bardzo pożyteczne stworzonko. Gasi pożary, jeździ samochodem, jest gwiazdą opery. Ta niewielka książka zawiera sporo ćwiczeń logopedycznych, tak aby przez zabawę wspierać rozwój mowy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *